15 Temmuz 2011 Cuma

Eymir Gölü Çevresinde PedallamakAnkara'da ulaşım aracı olarak bisikleti kullanmaya başladıktan sonra bu gittiğim yolların verilerini de toplamaya başladım. En çok gittiğim yer Eymir gölü.

Eymir gölü hakkında yol verilerini sizinle paylaşayım Yolculuktan alışkanlık, hala kendi kendime konuşuyorum yazarken.. Ne vereceksin lan işte bütün Ankaralılar biliyor Eymir gölünü.

Odtü arazisinin içinde olan bu göle hemen hemen her Pazar gidiyor, çevresinde 3 tur kadar atıp balıkçı büfede öğlene kadar yan gelip yatıyorum.. Öyle güzel esiyor ki offff. O kadar ağaç var, bir hamak germiyorlar.

Neyse Eymir gölü çevresi için kimileri 10 km der kimisi 11 der. Eh madem sağlam veriler alabileceğimiz bir Gps var bakalım bu Eymir gölünde nasıl veriler çıkacak

TRT yokuşundan inip hemen sağdaki kapısından girdikten sonra eymir gölünde attılan bir tur 9.94 Km tabi eğer bağ evinin oradaki yokuşu çıkarsanız. Göl kenarından gitmeyi tercih ederseniz -ki hemen hemen gölün çevresinde yürüyen, koşan veya bisiklete binen herkes bu yolu tercih eder göl çevresinde 10.50 km yapmış olursunuz.

Eymir gölünde biliyorsunuz gölün yanında giden bir yol, bir de tırmanış bölümü var. Ben tırmanışı tercih ediyorum. Bu tırmnışlardan ilki %6 ile %10'luk bir eğim arasında değişiyor. Toplamda 30 metrelik bir tırmanış gerçekleştiriyorsunuz. İkincisi %4 ila % 7 arasında bir eğime sahip 10 metre tırmanıyorsunuz. Bunların dışında gölün çevresindeki diğer ufak eğimlerin hepsi %1 ve toplamda gölün çevresinde bir turla 52 metrelik tırmanış gerçekleşiyor. Bağ evinin ordaki yokuştan çıkmazda göl kenarından giderseniz 24 metre

Bir turda Bisiklet ağırlığı, pedal çeviriş hızı ve kullanıcı ağırlıklarının değişkenleri göz önünde bulundurarak 200-600 kalori arası yakılıyor.

Çıkışlarda çoğunlukla TRT yokuşunu kullanıyorum. Bu yokuş 1.97 km uzunluğunda eğim %10 ile başlıyor ilk düzlük noktasına kadar %13 ile %17 arasında değişiyor. İkinci yani en dik olan kısımda eğim %16 dan başlıyor %20'ye kadar çıkıyor.
Eymir gölünde Rakım 965 metreyken, Trt'ye vardığınızda rakım 1168 Metre oluyor. 203 metrelik bir tırmanış gerçekleştiriyorsun

Eymir gölüne bir ikinci gidiş veya dönüş yoluda Mühye Köyü. Eymir gölü çıkışı Mühye Köyü arası 5.60 km ve bu alan içinde toplamda 15 m bir tırmanış yapılıyor. Herkes TRT yokuşumu yoksa Mühye yokuşumu hep karşılaştırır. Mühye Köyünden yıldız mahallesine bisikletle tırmanış daha kolay. Tırmanış %5 eğimle başlayıp ilk 200 metrede pedalladıktan sonra %15 e kadar çıkıyor fakat sonrasında yolun tamamı %10 ila %12 eğim arasında ve toplamda 1.85 KM tırmanış yapıyorsun ve 173 metrelik bir tırmanış. Bu yolun az tercih edilme sebebi de gölle köy arasında bulunan başı boş köpeklerin bisiklet kullananlara saldırması . Böyle bir durumda kaçmak yerine durup bisikletden inip köpeğin üstüne doğru gidin oda sizden kaçacaktır

Eymir gölünde Benim yaptığım veriler şöyle.. 19 dk 50 saniye eymir gölü çevresindeki en hızlı tur zamanım . 16 dk 40 saniyede dönenler varmış. Normal tur sürem 22 dk ile 24 dk arasında değişiyor. Göl çevresinde en fazla hiç durmadan 8 tur attım ve bu süreç içinde de 3200 kalori yakıp 1 litre su tükettim.

İyi pedallamalar. : )

7 yorum:

 1. ben de sizden özendim on yıl sonra kendime bisiklet aldım ben de yarın kazana gidecem bisikletle ilk uzun yol(!) deneyimim olacak bisikletle bakalım nasıl olacak inş pes edip dönmeyiz yarı yoldan bu ankara bisiklet rotalarının devamını yazarsanız sevinirim ii gceler

  YanıtlaSil
 2. gürkanimu yazı fonundan dolayı yazın telefondan okunmuyor. El atıve. Öberim.

  YanıtlaSil
 3. kazan turunu merak ettim .. Şu sıralar sadece eymirde bisiklete biniyorum. Bu haftasonuna kadar bir iki rota daha eklerimm

  Bossa novam ayarlardan bakıyorum mobil şablon uygulaması açık gözüküyor ön izlemede herşey normal fakat çalışmıyor.. Sebebinide bulamadım

  YanıtlaSil
 4. kazan ankaraya yaklaşık 45 km yolda da öyle aman aman rampalar yok ben 3 saatte aldım külüstür dağ bisikletimle sen 1,5 ssatte çok rahat alırsın oraya gidersen bir de meşhur kavurmacıya uğramanı tavsiye ederim kavurması çok güzel istersen ordan kılcahamam a devam edebilirsin bir 30 km kadar bunlar seni kesmes doğal olarak bence sen yola çıksan bir bolu-abant yapıp dönersin

  YanıtlaSil
 5. ben sürekli gps'li saatim ile eymir görlü etrafında koşuyorum... herhalde 100lerce tur atmışımdır... göle en yakın yoldan dönerseniz yol 10,5 km. sanırım siz tırmanışlı rotanın uzunluğunu verdiniz... :)

  YanıtlaSil
 6. Evet abi yaklaşık 3 günde tüm yazılarını okuyup bitirdim hayran kaldım, dehşete düştüm , imrendim , kıskandım ,umutlandım , umutsuzluğa düştüm, ben de yapabilirmiyim , annemi nasıl ikna ederim vs. vs. daha birsürü şey.
  Biliyorum hayallerimize ulaşmak için bir yerlerden başlamamız gerekiyor.
  Ben şuanda ankarada veteriner fakültesinde öğrenciyim(2.sınıfa yeni geçtim) önümde bitirmem gereken bir okul , yapmam gereken bir meslek var.Mesleğimi çok seviyorum evet ama bir yandan da gezmek istiyorum(senin gibi, diğerleri gibi).O yüzden okulu bitirip işimi elime alana kadar büyük olmasa da ufak ufak turlarla geçiştiricem sanırım.
  Saat 2.30'a geliyor.Daha ayrıntılı ve düzgün yazmak isterdim hayallerimi ama engeller o kadar çok ki , bunları sadece 3-4 yıl sonra düşünmeye başlamalıyım diyorum.
  her neyse abi , seni seviyoruz kendine iyi bak.
  Birde özel olmazsa anneni , babanı nasıl ikna ettin, benim annem gelmem gereken yerden 1 saat geç gelsem yerinde duramayan bir kadın.Ben nasıl derim anneme tura çıkıcam diye :=)

  YanıtlaSil
 7. Muhammet bende sizleri seviyorum..

  Annemi babamı ikna etmek için hiç uğraşmadım. 17 yaşında genç bir çocuk olsam annem peşimde terlikle kovalardı. Ve fırlattığı o güdümlü terliği mutlaka beni bulur bisiklet üstünden düşürür gidemezdim. Dünya ya bir kere geliyoruz ve inan bu dünyayı gezip dolaşmak için o kocaman dedğimiz ömür yetmiyor bile. Bir gezgintanıyorum 22 yaşında Almanya'dan yola çıktı şuanda 67 yaşında hala ülkesine dönmedi ve dünyayı geziyor. Bırakıp gitmek çok zor gelir hepimize. Ama gün gelir o bırakıp gitmediklerinde seni bırakıp gider. Belkide sen artık yapmak istediklerin için geç kalmışındır. Ailem bu konuda cesaretlendirmiştir beni..

  YanıtlaSil