18 Ağustos 2010 Çarşamba

Çin


Henan eyaletinde Luoyang şehrindeyim. Bu şehirde vizeyi yenilemem gerektiğinden zorunlu olarak bir kaç gün konaklayacağım sonra pedallamaya devam. Koordinatım: N: 34 40 - E: 112 25

Kırgızistan sınır kapısı ile Çin sınır kapısı arasındaki mesafe 1 kilometre ya var ya yok. Hafif bir rampa çıktıktan sonra kapıyı görüyorsun. Tek bir asker bekliyor. Yanında durup pasaportlarımızı gösteriyoruz. Bu birinci gösterişimiz. Bize ileriyi işaret ediyor. 100 metre gidiyoruz, iki üç baraka.. Bu barakalardan 2 asker koşarak yanımıza geliyor, çince bağırıyorlar. El işaretlerinden durun dediklerini anlıyoruz. Bir iki dakika sonra barakadan iki komutan çıkıyor. Pasaportlarımız alınıyor. Benimkine bakıp "..HMMMM TÜRK" diyorlar. Aha başlıyor eğlence diyorum. İki asker arka tarafa bayrakların olduğu yere gidiyor. Hani bayrağa bakılır geçilir, bunlar bayrağı çekiştiriyorlar. Zaten dikişleri atmaya başlamıştı. Bunlar çekince alt tarafı açıldı. Hemen ellerinden alıyorum türkçe "Çekiştirip durmayın! Bayrak işte neyine bakıyorsunuz!" diyorum. Dediklerimden bir şey anlamıyorlar ama surat ifadem sinirlendiğimi belli ediyor. Elena bana "Gürkan burası Çin ve sen de Türksün, sakin ol." diyor. Bu surat ifadesini anlıyorlar ki çantalarımızın hepsini boşaltmamızı istiyorlar. Hay hay diyoruz. Bunu ilk defa bir sınırda yapıyorum. Teker teker bütün çantalar boşaltılıyor. Bilgisayarları ve fotoğraf makinalarını açmamız isteniyor. Fotoğraf makinamı açıyorum ama ekranı kırık olduğundan bir şey gözükmüyor. Komutan soruyor nerde fotolar diyor ? Len ekran kırık gözükmüyor diyorum. İngilizce anlayan yok. Hani belki Kırgızca bilen çıkar diye düşünüp Türkçe Kırgız karışık konuşuyorum yok o da çıkmıyor. Anaaa, tutturdu içindeki fotolara bakacak! Bu arada diğer komutan Terry'nin fotoğraf makinasına ve bilgisayarına bakıyor. Benim fotoğraf makinasını elinden aldım. Yere düştüğünü ve kırıldığını sessiz film şeklinde anlattım ve anladı. Vizenin üstüne bir işaret koyup aşağı gidin dediler. Len pul nerde? Aşağı gidin diye işaret ediyorlar, ee gidelim bakalım.

2 km sonra bildiğin bir kale görüyoruz. İki dağın arasına kurmuşlar bu kaleyi. Uzaktan görünce aha Çin'e şimdi geldik dedim. Orada bir görevli bizi gördü, durdurup pasaportlar dedi. Baktıktan sonra kendisini takip etmemizi dile getirdi. Bu arada bu üçüncü pasaport kontrolüydü. Ardından binanın içine girdik. Orada pasaportlarımız gene alındı. Her sınır kapısında olduğu gibi nerden geldik nereye gidiyoruz kağıtları önümüze kondu. Bir gün bir tanesine ''Haydan geldik hu’ya gidiyoruz selametle'' diye yazıp vereceğim artık. Bu işlemi de yaptıktan sonra bir sonraki yeri işaret ettiler. Havalimanlarındaki gibi kırmızı çizgide dur, pasaportunu ver. Bu adama da verdik pasaportu. Dördüncü oldu bu. Türksün demek evet Türküm dedim. İngilizcesi gayet iyi bir asker. Çin'de nerelere gideceğimi sordu, ben de durumumu anlattım ve tahmini nerelere gideceğimi söyledim. "Urumçi'ye gideceksin yani?" "Evet gideceğim." Rabia adında birini duyup duymadığımı sordu. "O kim?" dedim. Cidden de bilmiyordum ama öğrendim. Fakat o kim sorusuna "Dalaylama gibi terörist biri" dedi. Çin'e gezi amacı ile geldiğimi, işlemlerim bittiyse pasaportumu alabilir miyim diye sordum. Pasaportu aldım, tam gideceğim bisikletin üzerindeki tüm eşyaları x-ray'e koymam söylendi. "Ama bakılmıştı hepsine!" dedim. Bir de burada bakacağız dediler. Ve pasaportum gene alındı. Beş etti. X-ray'den geçtik, tam kapıdan dışarı çıkacağız bu sefer de kapıdaki asker görmek istedi pasaportu. Ulan ne ülkeymiş kardeşim. Pasaport eskidi len aç kapa aç kapa. Yol boyunca o kadar açılıp kapanmadı o pasaport!

Sonunda ülkeye girmeyi başardık. Herkes birbirini tebrik etti. Şaka gibi, bisiklet ile Çin'e geldim. Kendi kendime gülüp "Ulan Gürkan iyi cesaret!" dedim. Hazır buralara geldik bir tapınak bulup aydınlanırız artık diyorum bizimkilere. Gülerek yola başlıyoruz.

Hedefimiz Kasghar. Haritadan baktığımız kadarı ile önümüzde hala 3000 metre ve 2800 olmak üzere iki geçiş noktası var. Bunları geçtikten sonra Kasghar'a kadar iniş. Kasghar'ın deniz seviyesinden yüksekliği 400 metre falan. Bir yerlerde deli bir iniş yapacağız ama nerde onun merakı içindeyiz. Hedefimiz 3 günde Kasghar'a varmak. Toplamda 250 km yapmamız lazım.

Yolda bir küçük kasabada öğlen yemeği için duruyoruz. İşte bu diyorum ya, restoranın yanında sebze meyve satan bir yer, ne ararsan var . Offff özlemişiz hepimiz! Tacikistan ve Kırgızistan boyunca meyve sebzeye hasret kalmıştık. Bir öğlen yemeği yemişiz; hayatımda yediğim en güzel öğlen yemeğiydi. Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Türk lokantası Merve'den sonra ilk defa karnım şişiyor. Bir aydan fazla olmuştu böyle yememiştim.

Asfaltda gitmenin mutluluğu içindeyiz fakat ilk iki gün sürekli bir inip bir tırmandığımızdan gene bayağı bir ter attık. Kasghar'dan önce Uluqat adında bir şehirde duruyoruz. Aslında Terry şehre yaklaşmadan kamp atalım diyordu. Ben de bu yolun şehrin dışından geçtiğini belirttim (gps ayrı bir olay canım) ve şehri geçtikten sonra kamp atalım dedim. Elena da bana katılınca yola devam ediyoruz ama yağmur başlıyor. Mecburen şehre yöneliyoruz. Madem şehre girdik bir otel bakınalım oluyor herkes. Hemen şehrin girişindeki otele uğruyoruz. Oda fiyatını soruyoruz 100 yen diyor, pahalı bir fiyat (6.7 yen 1 dolar ediyor). Neyse tamam diyoruz ama dolar vereceğiz diyoruz ve hemen birileri polisi arıyor, 2 dk sonra da polis geliyor. Ne oldu? "Dolar bozduramazsınız böyle yerlerde" deniyor. İyi de polis niye geldi? "Beni takip edin, sizi başka otele götüreceğiz" deniyor. Orda daha bir çok olay yaşanıyor. Biz sonunda polislerin kalmamızı istedikleri otelde kalıyoruz.

Çin'deki bu ilk şehrimizde hemen sokağa atıyoruz kendimizi. Hareketli ama fazla kalabalık olmayan bir şehir. Açız, sokaktaki seyyar satıcıların teker teker ne sattıklarına bakıyoruz. Ulan hiç bir şey anlamıyoruz! Bu ne, o ne, bu nasıl bir şey derken bir satıcının önüne geliyorum. Elena diyor "Aaa kuzu kafası!" Terry ve ben "Yok Elena o köpek kafası" diyoruz. Ulan bu herifler insan değil diyorum. Köpek yenir mi yaaaa! Hemen uzaklaşıyoruz oradan.

Yemeğimizi yedikten sonra otele dönüyoruz. Otelin karşısında bir yer görüyorum ben. Yazılar Çince ama alengirli ışıklar olunca dikkatimi çekiyor oraya gidiyorum . Aboww masaj salonu! Len aylardır arayıp da bulamadığım yer. Hemen içeri dalıyorum. İngilizce konuşan kimse yok. Önemli değil resimler var neyi istediğimi söylerim.. Elena ve Terry'e "Ben buradayım, vücudumu servise sokuyorum." diyorum.

Şimdi bu masaj salonu olayı bizim Türkiye'dekilerle aynı. : ) Fakat artı yanları var. Önce ayak masajı yapılıyor, yapan kişi işin üstadı olmuş. 45 dk boyunca masaj yapılıyor, o bana yeter diyorum zaten kendimden geçtim bittim. Sonra bacaklara geçiliyor. Len 5 aydır o bacaklar var ya böyle bir bakıma hasretti! Of of nasıl iyi geliyor! 30 dk sonrasında sırtıma geçiyor. Sırt inanılmaz sorunluydu sol omzumda uzun süreli pedallamalarda ağrı başlıyordu. Güzel bir sırt masajından sonra Çin usulü bardak çekme yapıldı of offfffff!!! Bunların hepsinden sonra da bizim bildiğimiz Türk usulü masaj yapıldı. 3 saatten fazla süren bu olay için toplamda 100 yen verdim. 25 TL etmiyor. Ne ağrı kaldı ne sızı. Bir 5000 km daha çok rahat yaparım diyorum.

Ertesi gün hafif bir rampa çıktıktan sonra o dediğimiz iniş olayına geçiyoruz. -%1 veya -%2 eğimle Kasghar'a kadar varıyoruz. Şehre yaklaştıkça trafik bizi rahatsız etmeye başlıyor. Aylardır dağ başında gezmekten unutmuşuz araçları şehir trafiğini. Şehrin merkezine girdiğimizde ise tam bir kabus. Nasıl kalabalık. Nasıl bir insan seli bu. Ben Türkiye'den çıktığımdan beri bu kadar kalabalık trafik ve insan görmemiştim.

Çin'de araba, motorsiklet veya bisiklet kullanıyorsan tek bir kural var. Herkes önündeki araçtan sorumlu. Sağa sola bakmak, ışıklara bakmak, yolda beyaz çizgi var mı yok mu, aracın aynalarını kullanıp arkaya bakmak falan yok. Yavaş gideceksin ve önündekine çarpmayacaksın, kural bu. Ve sürekli bir elin kornada olacak. Bisikletlerin bile havalı kornaları var burada. O kornaya sürekli basıyorlar. Önünde adam olsun olmasın. Çekilin ben geliyorum kaçıl kaçıl. O kornanın anlamı bu işte.

Kashgar'ın içinde Kasghar Old City Town isimli oteli uzun uğraşlar sonunda buluyoruz. Mekana bakmak için içeri giriyorum. Dışarıdan bir şeye benzeyemeyen yapının içine girince etkileniyorsun. Bina 2 kattan oluşuyor. Ortasında geniş bir bahçe, bütün odaların kapısı bu bahçeye bakıyor. Alt kattaki odaların kapı önlerinde verandalar var. Tüm gezginler oralara serilmiş sohbet halindeler. Ortadaki geniş bahçede bisikletleri görüyorum, tanıdık bisiklet var mı diye bakıyorum. Eveeeeeeeet Benjamin ve Nora nın bisikleti burada!! Hemen bağırıyorum binanın içinde, "BEEEENNNNNNN, NORAAAAAAA!!!" Çok geçmeden odanın birinden "GÜRKAAAAAAAAAANNNNNNNN!!" diye bağırıyor Nora. Benjamin ve Nora dışarı çıkıyorlar koşarak ve birbirimize sarılıyoruz. Özlemişim ikisini de. Arkamdan Terry ve Elena da geliyor. Çığlık kıyamet bütün gezginler bize bakıyor.

İşte Lonely Planet'ın güzel olayı.. Bütün gezginleri aynı yerde toplamayı başarıyorlar. Otele yerleşiyoruz. Sonrasında da bolca muhabbet ve akşam yemeği.

Tacikistan'dan beri binbir zorlukla bu şehre kadar dayanan bisikletimi burada bakıma alıyorum. Giant firmasının büyük bir şubesini bulup arka cantdaki tel sayısını 36'ya çıkartıp yeni cant ve yeni orta göbek alıyorum (Shimano XT). Türkiye'deki seyahatlerimde de kullandığım arka dişlilerin değişme vakti de Tacikistan'dan sonra şart oldu. Onu Shimano'nun yeni çıkardığı SLX dişlileri ile değiştiriyorum. İki tane yeni dış lastik arıyorum, aradığımı bulamıyorum fakat sağlam iki dış lastik alıp birini hemen arka lastikle değiştiriyorum. Ön lastiğim batı Karadeniz turunda, gpa 3 de Doğu Karadeniz turunda ve benim Ankara'da şehir içinde de kullandığım ve hala da kullanmaya devam ettiğim Rubena 10 bin kilometreyi geçmiş durumda. Sadece 2 defa patladı ve bir iki noktasında yarıklar görmeme rağmen hala taş gibi. Arkada taşıdığım yükün nerdeyse aynısı önde de var onu söyliyeyim. Shwalve mi Rubena mi derseniz ben Rubena diyorum çünkü Tacikistan'da yarılan bir Shwalve gördüm ki, o da 10 bin kilometreyi devirmişti. Bir de Condinental gördüm. Çek yapımı Rubena ile yola devam. Bu bakımlardan sonra bisikletime tekrar bindiğimde kendimi daha güvende hissettim.

Çin'in bu bölgesinde de bir Kurtlar Vadisi manyaklığı mevcut. Arkada Türk bayrağını gören
"POOLAAAAAAATT, Hoooooooooppppppppp" ,"Mimaatiii heyyyy" diye bağırıyor. Mimati ne len demiştim ilk duyduğumda, bazı harfleri söyleyemiyorlar.. Mesela Çince adım: 'Gu’gaaann' son bölümdeki ‘a’ lar uzatılarak söyleniyor. R ve F'yi söyleyemiyorlar. Yani Beyazıt’ın üzülmesine gerek yok, dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu R'yi söylemiyor. Bu da şu demek oluyor sorun ‘R’ yi söyleyenlerde akadaş. Ben de bundan sonaa ki yazılaımm da kullanmayacağım. :P

Kaşhgar'daki eski şehir olayı süper. En kısa zamanda imkanınız olursa gidin görün. Gidin görün diyorum çünkü hükümet her yeri yıkıyor ve yeni binalar kuruyor. Sadece bu bölgede yıkım yapıyorlar sanmayın, kendi kültürlerinin bulunduğu eski şehirleri de yıkıyorlar. O nu da Xi-an'da gördüm.

Çeşit çeşit yemekte yeseniz çoğunluğunda aşırı baharat kullanıyorlar. Ayrıca bu yemeklerin çoğunluğu acı. Yemesi güzel de sıkıntıyı sonrasında yaşıyoruz hepimiz. Ulan bağsur olmadan ülkeden çıkıp gitsek çok güzel olacak.

5 gün bu şehirde kaldım, daha bir çok anım var. Bu süre zarfında rotamı tekrar gözden geçiriyorum ve imkansızı başarmaya çalıştığımı anlıyorum.

Çin'in batısından Pekin şehrine toplamda 6000 km.den fazla yol var (geze geze gidildiği için). Bir kere vizem bunun için yetersiz kaldı, ki 6000 km pedallamak nerden baksanız 4-5 ay. Ayrıca Moğolistan'ın başkenti Ulan-Batur'dan Rusya'nın Viladivoslok şehri de 4000 km... Çin'i bisiklet ile kuzeyden geçmek zor. Bisikletli gezginler genellikle güneyi tercih edip Çin içinde bir kere vize uzatmaya gidiyorlar, sonra da Hongkong'a uğrayıp oradan yeni Çin vizesi alıp ülkeye bir daha giriyorlar. Sonra bir daha ülke içinde vize uzatarak 4 aya kadar ulaşıyor ama bu güney yolunu tercih edersen. Kuzeyden gittin mi böyle bir şansın yok. O yüzden Benjamin, Nora, Terry, Elena ve ben Xi-an'a kadar tren ile gitmeye karar veriyoruz. Choung ve Young da Xi-an'a kadar pedallayıp sonrasında tren kullanmaya karar veriyorlar ki bunu başaramamışlar, hava koşulları yarı yolda önce kamyona sonra da trene binmelerine sebep olmuş. Onlar da biz Xian'dan ayrıldıktan 4 gün sonra oraya ulaşıyorlar.

Önce bisikletlerimizi Urumçi'ye yolluyoruz, sonra biz Urumçi'ye varıyoruz. Aynı gün içinde bisikletleri alıp Xi-an'a yolluyoruz ve aynı akşam da biz Xi-an'a doğru yola çıkıyoruz. Bu tren yolculuğu toplamda 3000 km.den fazla, yaklaşık olarak 5 günümüzü alıyor.

Xi-an eski Çin imparatorluğunun başkenti. Kale surlarını yıkmayıp restore etmişler ve yeni şehrin en güzel bölümünü bu surların içine kurmuşlar. Dünyanın en iyi üçüncü hosteli seçilen adını şimdi hatırlamadığım ama gidecek olursa üşenmeyip bulacağım yerde odalarımıza yerleşiyoruz. 9 liraya kalıyorum böyle bir yerde. :D

Xi-an şehrinde herkes 5 gün kalalım diyor. Hem gezilecek tarihi turistlik yer çok hem de hepimiz biraz bilindik yemekler yemeyi özlemişiz. Bu şehirde Pizza Hut, McDonald's ve KFC bulunuyor.

Xi-an'a gelen her turist gibi ben de Terracota Warriors'ları ziyarete gittim. İnanılır gibi değil. Dünyanın 8 harikasından biri olarak kabul edilen bu taştan askerlerin büyüklüğünü ve sayısını görünce şok oluyorsunuz. Nasıl bir psikopatlık ve inanış. Her bir taştan askerin ağırlığı 347 kg ve 1970'den beri arkeolojik kazılar hala devam ediyor. Hala toprak altında olan gördüğümüz kadar asker var.
Bu alanı tarlasından su çıkartırken keşfeden amca da ordaydı. Tabi artık bir çifçi değil. Amcam köşeyi dönmüş. Bu alan içinde böyle kocaman bir villası, villanın içinde bir çok küçük dükkan.. Amcam oturmuş orada gelen turistlere yeni çıkan kitabını imzalıyor. Aynı zamanda dükkanların kirasını topluyor. Günde 80 bin turist bu alana giriş yapıyormuş, hafta sonları 100 binden fazla. Sustuk kaldık öyle.

Ayrıca şehrin içinde bir çok noktada tarihi alanlar görmek mümkün. Anlamadığım bir nokta da eski binaları yıkıp yenilerini yapmaları. Eski derken, bu Çin mimarisini çok güzel gösteren binaları adamlar yıkıyor yerlerine gökdelen koyuyorlar. Birkaç eski bina gördük, onların da yıkılacağı söylendi. Hayır yenilense bence görüntü olarak çok daha güzel gözükecek şehir.

5 gün bu şehirde yedik içtik gezdik ve çok güzel dinlendik. Aslında anlatacak çok konu var da bazı güzel hikayeleri kitaba saklıyorum. :D Ha bir de şundan bahsedeyim. Bu heriflerin nüfusu şundan kalabalık: Sabah saat 5'de tüm parklar dolu. Evet evet sabah 5'de. Bizim ülkemizdeki gibi bu alanları çekirdek çıtlama veya çayıra bayıra yayılma yeri olarak kullanmıyor bu herifler. Cümbür cemaat 7'den 70'e herkes bu parklarda. Parkların her bir köşesinde farklı müzikler çalıyor. Bir grup taiçi yapıyor, bir başka grup ellerinde yelpazeler farklı bir dans yapıyor, başka bir grup ellerinde kılıçlar kata yapıyor, çocuklar paten dersi alıyor.. Bazı amcalar yazı tekniklerini geliştirmek için su ve kocaman fırçalarla yerlere semboller çiziyorlar, başka bir köşede vals ve tango yapılıyor, diğer bir uçta begminthon oynayan teyzeler, yahu daha neler var! Bu sadece bir parkta değil tüm parklar böyle. Ben de sabahları onlara katılıp Taichi yaptım. Yanımdaki amca ve teyze benim yapamadığım hareketleri yapıyorlardı, nasıl bir güç nasıl bir esneklik o yaşta.. Ee normal; bu adamların ecelleri ile ölmeleri zaman alır.

Neyse, Elena ve Terry bisikletlerini Xi-an'da bu hostelde bırakıp, sırt çantalarını alıp Çin'i trenle gezmeye karar veriyor. Tacikistan'dan sonra bisikletten biraz uzaklaşmak istediklerini, fazlası ile yorulduklarını söylüyorlar. Önce güney Çin'i sonra da kuzey Çin'i trenle gezip görülecek yerlere gidecekler. Sonra Xi-an'a dönüp bisikletlerini alıp gene trenle Güney Kore'ye gitmeyi planlıyorlar. Nora ve Benjamin'de bisikletlerini burada bırakıp Pekin ve Şangay'a trenle gidip sonrasında geri dönüp güney Çin'e pedallamayı, oradan da Vietnam, Malezya'ya doğru gitmeyi planlıyorlar. Bendeniz ise Xi-an'dan bisikletimle önce Pekin'e gitmeyi düşünüyorum. Bisikletimi orada bırakıp trenle Şangay'a gideceğim. Sonrasında Pekin'e geri dönüp kuzeye pedallayacağım. Yani kısacası yol arkadaşlığımız yaklaşık 1.5 aydan sonra bu grupla bitiyor ve herkes kendi yoluna gidiyor. Ayrılırken biraz burukluk oluyor ama kimse vedalaşma sözleri kullanmıyor. "Asya'da bir yerde görüşürüz, o zamana kadar pedallamaya devam!" herkes bunu diyor birbirine. Çünkü hepimiz aylar sonra bile gene Asya'da pedallıyor olacağız ve karşılaşacağımızdan eminiz..

Bizler bisikletlerimizle ülkeleri yolları birbirine o kadar yaklaştırdık ki o yüzden dostluğumuz, yol arkadaşlığımız artık ebedi. Nerdesin? Şuradayım. Aaaa 600 km yakınındayım bekleyin 5 günde yanınızdayım :D diyebiliriz.

Sabah yola çıktığımda içimde bir burukluk oluyor, sanki eksik kalıyorum. Alışmışım Terry ve Elena ile yol almaya. İpodumu takıyorum, gps açıyorum ve hızla şehrin içinden çıkıyorum. Xi-an için kendime yeni rotamı çıkarmıştım. Ortalama günde 60 veya 80 km yapsam köyden köye geçebiliyordum. Fakat uzun süredir tek başıma yol almadığım için performansım ne boyutlarda hiç bilmiyordum. İlk durmam gereken şehre geldiğimde daha saat öğlen olmamıştı. Eh ikinci şehre gidiyim, hem orada ejderha tapınağı da var bir gün kazanmış olurum dedim.

Hua Shan'a vardım. Şehrin içine girmedim, çevresinden dolandıktan sonra bu tapınağa yakın bir yerlerde konaklayacak yer aradım. Çat pat Çince öğrendiğim kelimelerle otelin nerde olduğunu soruyorum veya çadır kurabileceğim bir alan olup olmadığını. Biraz düşünüyorlar otel yok diyorlar. Bir kadın ailesinin kaldığı yere beni davet ediyor ama evin kızı çıkıyor "Otel var var!" diyip beni eski bir sokağın ara yollarına sokuyor. Beraber yürüyoruz güzel bir binaya geliyorum. İçeri giriyoruz geniş bir veranda, içerdekilere sesleniyor, iki tane kadın çıkıyor. Bir tanesi mini etekli, bir tanesi şortlu yüzler boyalı. Taş gibi kadınlar valla, gördüğümü anlatıyorum. Neyse oda olup olmadığını soruyor, var cevabını aldıktan sonra beni odaya çıkartıyorlar. Bu arada bir kapının yanından geçerken aynı modelde başka bir kadın bir odadan çıkıyor içerde de herifleri görüyorum. "Hadiiiiiiiiii canımmmmmmmmmm!! Gene mi genelev?" Ulan Çin'e geldik halaaaaa kerhanelere denk geliyorum konaklamak için, enteresan bir durum. Neyse odayı gösteriyor gayet güzel. Klimalı, tvli. Önce odanın fiyatını söylüyor, sonra da kendi fiyatını. Ben sadece odayı almak istediğimi yatıp uyumak istediğimi söylüyorum. Tamam diyip gidiyor.


Ertesi sabah tapınağa gitmek için erkenden kalkıyorum. Oteldeki kızlara bir taksiye ihtiyacım olduğunu ve dağın tepesindeki manastıra gitmek istediğimi söylediğimde hepsinin gözleri açılıyor.. Sessiz film şeklinde anlatıyorum bunları. Ulan demek ki gayet iyi yer diyorum bu kadar şaşırdıklarına göre. Bana bir taksi çağırıyorlar ben de oraya doğru yollanıyorum.

Mekanın önüne geliyoruz. Daha önce de gördüğüm klasik tapınak ve benzeri yerlere giriş için yapılmış özel gişelerden var. Şimdi ben fotolarını gördüm buranın. Bulunduğum alanın yüksekliği 225 metre, gpsi de nedense yanıma almışım, iyi ki de almışım. Varılacak nokta 1580 metre, buraya kadar teleferikle çıkılıyor. Manzara çok güzel. Bileti alıyorum, tam içeri gireceğim sırada görevli durdurup önce aşağıya gitmemi söylüyor. İngilizce bilmiyor Çince el kol hareketleri yapıyor anlamıyorum. Neden gideceğim ulan aşağı, mekan yukarıda? Neyse beni yanına alıp aşağı doğru beraber yürüyoruz. Markete sokuyor. Marketin sahibi genç çocuk selam verip ingilizce konuşmaya başlıyor. Diyorum "Ben bileti aldım da yine de beni buraya getirdi." "Suyunuz yok mu?" diye soruyor. Len manyak mısınız susamadım ki susasam alırım. Sonra olayı anlatıyor. Efendim ben yanlış fotoğrafa bakmışım internetten, bu tapınağa yürünüyormuş! Yol boyunca da su içilecek yemek yenilecek yer yok. 1355 metreyi tırmanacağım yani heeeee? Çocukta bana "Evet, ben de size bir kısmına kadar eşlik ediyim, amcam yukarda" diyor. Ulan sanki her gün pedallamıyormuşuz gibi bir de tırmanış çıktı yürüyerek.

2 litre su verdi bana, iyi ki yanıma sırt çantamı almışım. Onun içindeki su tankına koydum suları. Birkaç tane de kurabiye aldım yola çıktım. Kapıdan geçtik biraz yürüdük. Taşların üzerine yazılmış bir yazı.. Bu nedir diye soruyorum. "Kalbi temiz olanların yoludur" diyor bana. Bu Ejderha Tapınağı'na fazla turist gelmezmiş. Yabancılar zaten bu alanı trenle geçiyorlarmış hep, yerli turist de tapınak çok yukarda olduğundan yürümek istemiyormuş. Bazı noktaları çok dikmiş. Belli bir kısmına kadar gidip dönüyorlarmış. Vay anasını arkadaş bulduğumuz yere bak. Kalbi temiz adamımdır da inşallah yukarı çıktığımda hala atan bir kalbim olur. Yahu nasıl sıcak bir hava öğlen 50 derecenin üstünde çıktı. Bu herkesin geldiği yere kadar birlikte çıkıyoruz çocukla.. Bu arada bana dağların tepesinde bulunan beyaz ejderhayı gösteriyor. Kayaların üstünde doğanın oluşturduğu bir çizim. Harbiden de ejderha gibi muhteşem diyorum. Sonra bu herkesin çıktığı alanda bir ibadet yeri gösteriyor. Karşı dağlara doğru bakan bu ibadet yerinin özelliği karşı dağa yatmış olan kocaman Budist rahip! :D Evet sabah çok fazla sis olduğundan fotoğrafını çekemiyorum ama akşama doğru döndüğümde sis kalkmış ve yatan Budisti andıran dağın şeklini görüyorum, fotoğrafını çekiyorum. Ha bu arada evet sabah 8'de gittiğim tapınaktan akşam 6'da çıkıyorum.

Ulan onca yol aldım bu kadar yorulmamıştım. Bacaklarım titriyordu merdiven çıkmaktan merdiven inmekten. Hele bazı noktalarda merdiven başımla aynı hizaya geliyor . Ayağın kaysa düşsen vücudunda kırılmadık kemik kalmaz. Bazı noktalarında ise yolu göremiyorsun, bitki örtüsü yolu kapatmış. Bu arada aşağıda da belirtmişlerdi; gideceğiniz alanın %95'i ormanlık diye, o zaman anlıyorum, len bilseydim yanıma çakıyı da alırdım. Her tarafımda böcekler geziniyor. Bacaklarımı sürekli bir böcek ısırıyor. Kimisi terimden dolayı tenime yapışıyor. Hele bir tanesi daldan içime düştü. Fotoğrafını dışarı çıktığında çektim. Benim çırpınma hareketlerimden serseme döndüğü için dışarı çıktığında tepkisiz kaldı hayvan.

Yukarı çıkana kadar inanılmaz bir savaş veriyorum. Bir yerde yolu kaybediyorum. Kullanılmaya kullanılmaya orman yutmuş. Sis de var . Ulan iyi ki gpsi yanıma almışım, geldiğim yolu görece biliyorum en azından. Neyse öğlene doğru tam tepeye varıyorum.

Beni karşısında gören Monk (rahip) şaşırıyor. Bana parmağı ile 1 işareti yapıyor. Evet manyağım psikopatım tek başıma geldim, çekil karşımdan kungu fu falan dinlemem Osmanlı tokatını yapıştırırım, gebermek üzereyim. Offfffff Allahım nereye geldim ben yahu diyorum. Rahip karşımda eğilip duruyor. Ben de selam veriyorum. Hemen içeri davet ediyor. Dur ulan iki soluklanalım orada, ben basamaklar görüyorum gene, bayıldım bayılacam az kaldı.

Aşağıdaki çoçuk bu arada tapınak hakkında bilgi vermişti. 1600 yıl önce yapılan bu tapınak Shaoline Tapınağının bir parçası, bu rahipte oradan çıkma kung-fu'cu. :D Mesleği bu.. Neyse içeri giriyorum, bana hemen bir çay ikram ediyor sonrasında da yemek.

Arkadaşlar ben hayatımda böyle bir mekan daha görmedim. Hani içeri girdim ama geniş bir bahçeye girdim, enteresan bir şekilde daha serin. İçerde bir müzik aleti, onu da güneş enerji paneline bağlamışlar bir şarkı çalıyor. 10 dk.dan sonra zaten kendinizden geçiyorsunuz. Ben o müziği orda 2 saate yakın dinledim. Nirvana mı dersin, aydınlanma mı dersin, evrimimi tamamlayıp öyle terk ettim alanı hahah…

Dağların arasında sislerin örttüğü muhteşem bir tapınak, içeriye girdiğinizde sanki bir enerji duvarından geçip başka bir boyuta girdiğinizi hissediyorsunuz. Yapıların orjinalliği, çalan müzik, içerdeki insanların hala geleneksel kıyafetleri kullanmaları. İşte diyorum bu tapınak şu ana kadar gördüğüm bozulmamış tek tapınak. İçeride fotoğraf çektirmiyorlar, binaların fotoları hariç. İnançlarına ters. O kadar doğal yaşıyorlar ki. Arkada kümesleri, minik bir sebze bahçeleri, meyve ağaçları, yakacak odunları.. Buddha'ya gidip selam vermemi istiyor, ben de inançlarına olan saygımdan selam veriyorum. Burası enteresan bir nokta. Çin'deki tarihi ve turistlik yerleri gezdiğinizde, özellikle de Buddha'nın olduğu içerdeki rahipler sizden bağış kutusuna bağış atmanızı ister, yani olay tamami ile ticarete dökülmüştür. Fakat burada rahipte bana selam verip bana çevreyi gezdiriyor. Bu rahip ne zaman ki konuşmaya başlıyor ağzım açık kalıyor.. Ee bu kadın! Yahu kadın rahip ilk defa görüyorum. Saçı da kazıtmış kel.

Bu kadının kollarında bazı işaretler görüyorum. Beni tapınağın en üst noktasına manzarayı ve tapınağı yukardan görmem için çıkardığında muhabbeti o işaretlerden açıyorum. Kollarını sıvıyor. Arkadaşlar kızgın demirle yapılan bu işaretler; sağ iç bilek tarafındaki sembol Doğa anlamına geliyormuş. Sol iç bileğindeki sembolün anlamı kalp anlamına geliyormuş ve bunların üstünde küçükten büyüğe doğru sıralanmış daireler de bu rahibin yanlış anlamadıysam belli bir seviyeye ulaştığını gösteriyor. Kendisi de bu tapınağın ve doğanın koruyucusuymuş. Kızgın demirin bu şekilde tene basılarak oluşturduğu şekilleri ilk defa görüyorum, nasıl bir acıya dayanma gücüdür ki bu?

Şimdi oraya kadar gitmişim Şaolin tapınağı rahibi bulmuşum hele bir de üst seviyelerde, ee görelim bakalım ne ayaksın. Beraber tai-chi yapalım diyorum el kol hareketleri ile, birkaç hareketi beraber yapıyoruz. Bakıyor ki bende bir halt yok, geç kenara seyret diyor.

Yaptığı her hareketin karşısında eğer benim vücudum duruyor olsaydı kırılmadık kemiğim kalmazdı. Ben ne böyle bir hız gördüm, ne böyle bir denge, ne de böyle bir güç! Not al Gürkan Şaolin tapınağı yolunun üstünde gidilecek!! Kadın bu hareketleri yaparken zaten dünya ile ilişkisini kesti, başka yerlerdeydi. Hani filmlerde hareketleri yaparken ses efekti falan kullanırlar ya burada o efektler yok! Kadından o seslerin aynısı çıkıyor. Birazdan kadın havalanacak ağaçtan ağaca atlayacak az kaldı diyorum. :D

Dillerini bilmememe rağmen o kadar güzel anlaşıyoruz ki bir şekilde sohbet ediliyor işte. Akşam orada kalmamı istediler. Ben sabaha kadar o müzikle uyursam, sabah pek sağlıklı kalkamayabilirdim. Teşekkür edip yola çıktım. O merdivenleri inmek çıkmaktan daha zordu. Aşağı vardığımda bacaklarım tutmuyordu. Bisiklette çalışan kas grubu ile yürürken çalışan kas gruplarında farklılar olduğunu söylemek isterim bazı sazan arkadaşlarım atlamadan. : )

Neyse otele varıp duşumu alıp erkenden yattım ki erkenden kalkıp yol almalıydım. Hedef Dimbao şehri ve Hunga Geçiş Kulesi! Kaldığım yerden yarın devam ederim. :D

14 yorum:

 1. Süper macera... İmrenmemek elde değil.. Yolun açık olsun yolcu...

  YanıtlaSil
 2. =) Pedallamak deyince her şeyi düşünebilirdim eski bir bisikletçi olarak ama işin ucunda Çin olacağı aklıma gelmezdi. =)

  Geçen yaz, 3 ay Çin'de kaldım. Ve yeniden uçakla dahi gitmek gözümde büyürken, sizin bisikletle ulaşmanız paha biçilemez gerçekten! =)

  Söz konusu azim ve şevk göz ardı edilemez.

  Çin'in kokusuna alış derim, zira ne zaman bilmiyorum ama, Türkiye'ye döndüğünde bazı şeylerde bu kokuyu alacaksın yeniden. Çin...
  =)

  Bu arada küçük bir not, Sinoloji (Çin Dili, Kültürü, edebiyatı, felsefesi vs) mezunu olduğumdan es geçemiyorum, Çin para birimi 'Yuan' (yüen).
  Kendi aralarında 'kuai' (kuay) ya da 'qian' (çien) derler. RMB resmi kısaltması.

  İçtenlikle ve haddim olmadığını bilerek tebrik ediyorum =)

  Sevgiler saygılar

  YanıtlaSil
 3. Hadi ordan. Rubenaymış. Re re re ra ra ra schwalbe schwalbe çok yaşa :D

  Onca çin macerandan çıkardığım tek yorum budur :)))

  YanıtlaSil
 4. Hikaye'ni baştan sona okudum o kadar imrendim ki umarım hiç bir sorun çıkmadan sağ salim gezini sonlandırırsın.

  YanıtlaSil
 5. 3 boyutlu hayatınıza zaman algısı ve enerji algısı eklenmiş efendim gördüğümüz kadarıyla, bu vakitten sonra 3 boyut yetmez artık:)

  YanıtlaSil
 6. Gürkan bey, maaşaallah kaleminiz oldukça güçlü. yazılarınızı büyük bir zevkle okuyorum. umarım kitabınızı hayata geçirirsiniz. eminimki onu da aynı zevkle okuyacağım :) ayrıca gördüklerinizi bizimle buradan da paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. ayağınıza kaleminize nazar değmesin...

  YanıtlaSil
 7. Adapazarından selamlar Gürkan
  Seyahatini uzun süredir ilgiyle takip ediyorum. Şu aldığın bisiklet parçalarını merak ettim. Fiyatlarını yazabilir misin?

  YanıtlaSil
 8. Serkancım döndüğümde inşallah beraber pedallamak kısmet olur

  Orta karar haklısınız Çin para birimi Yuan ama bisikletçilerin hepsi yen diye diye öyle kaldı. Ama yen dediğimde de anlıyorlar bende öyle yazdım. Bu önemli detayı yakaladığınız için çok teşekkürler. En azından gerçek adını böylelikle dile getirmiş olduk.

  Enes bu Rubenalar Japonya ya kadar dayanacak göreceksin. Bizzat teşşekkür mektubu yazdım adamların firmasına :D

  FromNorthDagoty çok teşekkür ederim evet inşallah turu bitirir Türkiyeye dönerim

  Tüysüz seftali Türkiye ye dönene kadar daha kaç boyut atlarım bilemiyorum ama bu deneyimleri sizlerle paylaşmak güzel oluyor o boyutları atlamam icin inanın sizlerin gücüne deteğine ve enerjisine ihtiyacım oluyor

  Nuri bey okuduğunuz ve beğendiğiniz için teşekkürle seyahatle birlikte kalme aldığım için bazı eksiklikler anlatım bozuklukları oluyor. Yazmak beni dinlendiriyor ve yaşadıklarımı bir daha yaşatıp anılarıma sabitliyorum. Kitap içinde detayları daha iyi anlatan ufak bir non defterim var . İleride kitabım için biraz zaman ayırıp bu yolculuğu tüm ayrıntıları ile paylaşacağım. Tekrar teşekkürler.

  Harun Selamlar
  Aldığım bisiklet parçaları şunlar
  Shimano slx arka dişli
  shimano xt 36 tel arka orta göbek
  Shimano zincir
  Shimanonun zincir yağı
  Michlein in yama seti
  SunRims Amerikan cant ve telleri
  iki tane 1 litrelik suluk ve takma aparatı
  iki tane dış lastik
  3 tane iç lastik
  demirden lastik değiştirme aparatları

  Toplamda 382 TL ediyor. fiyat oldukça iyi

  YanıtlaSil
 9. harika Gürkan abi!
  Ah, o tapınağın başında bir gece ya da belki de 1 ay kalmak! keşke geneleve döneceğine o tapınağın başında bir gece kalsaymışsın...
  maceraların tek kelimeyle inanılmaz. uzun zamandır bir yazıyı okurken bu kadar keyif almamış, bu kadar gülmemiştim.
  iyi yolculuklar!
  Yolun sonuna kadar açık olsun...

  YanıtlaSil
 10. Eşeğini (bisikletini) sağlam kazığa bağlamadığın sürece ondan fazla uzaklaşmayacaksınki döndüğünde bulabilesin.. Yoksa bende kerhanede konaklamayı istemezdim Umit im. Ama önümüzdeki Günlerde şaolin tapınagında konaklayacagım :D

  YanıtlaSil
 11. Dün gecee saat 2'ye kadar büyük bir heyecanla maceranı okudum ve gurur duydum. Tebrik ederim yolun açık olsun!!!

  YanıtlaSil
 12. Dursun bey teşekkür ederim .. Şu sıralar yollar kapanıyor fakat bir açık bulup hedefe doğru devam ediyorum

  YanıtlaSil
 13. Sürükleyici bir yazı olmuş, çok keyif aldım.
  şimdiden yeni projende başarılar,bu sefer dünya turunu geriden takip etmiycem.

  YanıtlaSil
 14. Teşekkürler Okay. Dünya turunda görüşürüz

  YanıtlaSil